​Najdłuższa jazda w -100st. C

Oficjalna nazwa ustanawianej kategorii rekordu:
Longest duration static cycling at -100°C (cryogenic chamber)

Przedsięwzięcie „-100o C na PGE Narodowym” planowane przez Valerjan Romanovski Team, będzie miało miejsce podczas „BIKE EXPO – narodowy test rowerowy 2019” w dniach 6 – 7 kwietnia 2019 roku, na stadionie PGE Narodowym w Warszawie. W ramach Bike Expo zostanie oficjalnie zainaugurowany sezon rowerowy 2019. Odwiedzający oprócz tego będą mogli zobaczyć najnowszy sprzęt i akcesoria, spotkać sportowców i posłuchać fachowców, poznać destynacje wyjazdowe, albo ścigać się na płycie Stadionu w amatorskich wyścigach kolarskich organizowanych przez Lang Team. Będą również mogli testować rowery różnego rodzaju i różnych producentów.

Sposób przeprowadzenia rekordu:

Na płycie Stadionu Narodowego zostanie zainstalowana komora kriogeniczna w której Valerjan Romanovski dokona jazdy na rowerze stacjonarnym w temperaturze -100oC w możliwie najdłuższym czasie. O ostatecznym wyniku zadecyduje kondycja zawodnika i jego parametry zmierzone w systemie monitoringu. Do celów rejestracji rekordu Guinnessa zostanie zorganizowany zespół sędziowski, realizujący ściśle określone wytyczne Guinnessa, ustalone dla całkowicie nowej kategorii rekordów.
Wnętrze komory i ciało zawodnika będą wyposażone w czujniki temperatury i innych niezbędnych parametrów, których wskazania będą na bieżąco monitorowane i rejestrowane. Zostaną także zainstalowane odpowiednie kamery wideo, umożliwiające transmisję obrazu i jego zapis.

Start nastąpi w sobotę 6 kwietnia o godzinie 9:30. W niedzielę 7 kwietnia o godzinie 10:00 przewidziana jest konferencja prasowa z Valerjanem Romanovskim i jego zespołem. Planowana jest również prelekcja nt. projektu „Oswajamy Mróz”, jego celów i osiągnięć oraz praktycznych aspektów aktywności outdoorowej w okresie zimowym.
Przygotowania Valerjana Romanovskiego do ustanowienia rekordu w kriokomorze zostały skonsultowane z naukowcami z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie: dr Łukaszem Totą oraz dr hab. Anetą Teległów a pod względem medycznym ze specjalistą od hipotermii głębokiej dr Tomaszem Sanakiem. Jak w każdym, realizowanym przez Valerjan Romanovski Team projekcie, położono duży nacisk na bezpieczeństwo zawodnika i zespołu. Nad przebywającym w komorze kriogenicznej zawodnikiem czuwać będzie zespół ekspertów z zakresu ratownictwa medycznego Medyk Rescue Team , który specjalizuje się w zabezpieczeniu ratowniczym przedsięwzięć o
podwyższonym ryzyku i w akcjach ratowniczych w trudnym terenie.

W trakcie ustanawiania rekordu, niezbędne wsparcie techniczne wewnątrz komory zapewnią członkowie zespołu: Piotr Śliwiński – podróżnik, himalaista, zdobywca Mt Everest , Kamil Goll – kolarz amator i ambasador Fundacji DKMS a także Piotr Marczewski – instruktor survivalu i zaawansowanego morsowania, który asekurował będzie zawodnika przez cały czas trwania próby.
Przedsięwzięcie jest okazją do przeprowadzenia unikalnych badań przez polską jednostkę badawczo – rozwojową GPE Psychotronics. Valerjan Romanovski przed rozpoczęciem ustanawiania rekordu i po jego zakończeniu, poddany będzie badaniom sprawności psychomotorycznej na najnowszej wersji urządzenia pn. Polipsychograf wg udoskonalonej metody umożliwiającej wielowymiarowy pomiar zmiennych psychologicznych. Mierzone będą takie funkcje jak: uwaga i jej koncentracja, przerzutność czy podzielność, zakres pamięci operacyjnej, tempo myślenia, koordynacja wzrokowo-ruchowa. Ponadto Valerjan Romanovski zostanie poddany pomiarom metodą Thermoscaningu. Badanie pozwala na nieinwazyjne określenie zasobów energetycznych jak i stanu psychosomatycznego.

 

56531124_2446557075376925_72295640281026